Editorial


Vyšlo v časopise: Diab Obez 2020; 20(39): 3
Kategorie: Editorial

Milé kolegyne a kolegovia, milí čitatelia,

39. číslo časopisu Diabetes a obezita vychádza v časoch, kedy odborný, spoločenský a aj súkromný život ovplyvňuje pandémia ochorenia COVID-19. Viaceré diabetologické kongresy a podujatia, ako napr. Diabetologické dni v Luhačoviciach alebo 16. vedecká konferencia v Topoľčiankach boli presunuté alebo zrušené. Jarné vydanie časopisa Diabetes a obezita zvykne vychádzať k Diabetologickým dňom na Štrbskom Plese, ale už teraz, keď píšem tieto slová, viem, že pre súčasnú epidemiologickú situáciu bude aj toto podujatie preložené, a to na 10–12. september 2020. Jeseň bude teda na kongresy veľmi bohatá a už teraz sa teším. Tieto podujatia totiž nepredstavujú len príležitosť pre získavanie nových poznatkov v odbore, ale sú aj miestom osobných stretnutí kolegov a priateľov.


Vo všetkých oblastiach života ale platí, že každá kríza zároveň predstavuje aj príležitosť. Príkladov určite vieme nájsť veľa. Terajšia kríza dáva príležitosť poukázať na heroické výkony našich kolegov lekárov, ktorí bojujú s pandémiou v prvej línii v rôznych kútoch sveta, a možno povedie k zlepšeniu pracovných podmienok lekárov a k ich väčšiemu spoločenskému doceneniu aj potom, keď COVID-19 porazíme.

Dovoľte mi uviesť ešte jednu, oveľa triviálnejšiu príležitosť. Doba, kedy nemôžeme chodiť na kongresy a aj naše ambulancie sú prázdnejšie ako inokedy, je ideálnou príležitosťou na čítanie odbornej literatúry. V roku 2019 sa toho na poli vedy a výskumu v diabete udialo tradične veľa. Pre rýchle zorientovanie sa v tom najlepšom odporúčam článok od prof. Juleen R. Zierath, bývalej prezidentky EASD, s názvom Major Advances and Discoveries in Diabetes – 2019 in Review, ktorý vyšiel v časopise Current Diabetes Reports 2019; 19(11): 118 a je dostupný na DOI: <https://doi: 10.1007/s11892–019–1255-x>.

Dúfam, že aj toto číslo časopisa Diabetes a obezita prispeje svojím dielom a články v ňom vás zaujmú. Nájdete v ňom prehľadové práce týkajúce sa porovnania najnovších guidelines pre manažment hyperglykémie pri diabete 2. typu (V. Uličiansky, Z. Schroner), súvislosti medzi diabetom a ochoreniami pečene (I. Dravecká) a pohľadu diabetológa na nealkoholovú tukovú chorobu pečene (V. Uličiansky). Ďalej sú tu práce zaoberajúce sa koncentráciou trijódtyronínu (fT3) u detských pacientov s obezitou (D. Černochová), prístupu k manažmentu starších a fragilných pacientov s diabetom 2. typu (Z. Schroner) a miestom inzulínu glargín 300U v terapii špecifických skupín pacientov s týmto ochorením (P. Novodvorský). A. Bukovská píše o skúsenostiach z Diabetického edukačného centra (DEC) v Martine s edukáciou ľudí s diabetom a ich rodinných príslušníkov, ako aj zdravotníckych profesionálov. Docent Schroner porovnal klinické štúdie kardiovaskulárnej bezpečnosti agonistov receptorov GLP1 a komentuje ich význam pre klinickú prax a docentka Doničová sa venuje téme dňa (a určite aj roka), ktorou je ochorenie COVID-19 a jeho súvislosti s diabetom. Číslo tradične dopĺňajú kazuistiky (skupiny autoriek A. Mokošová, O. Rybárová a A. Philippiová, L. Kizeková, A. Brečková) a správy z odborných podujatí (R. Plášil).

Je mi potešením Vám takisto oznámiť, že od roku 2019, t. j. od čísla 37, je celý obsah časopisa Diabetes a obe­zita voľne prístupný v elektronickej forme na adrese <https://www.diabetesaobezita.sk>. Na záver mi dovoľte Vám popriať veľa zdravia a energie. Teším sa spolu s vami na dobu, kedy budeme môcť odložiť rušká a na osobné stretnutia v septembri na Štrbskom Plese na Diabetologických dňoch.

Trenčín, 30. marca 2020

MUDr. Peter Novodvorský, PhD., MRCP

Metabolické centrum s.r.o., Trenčín

Department of Oncology & Metabolism, Medical School, University of Sheffield, UK

člen redakčnej rady časopisu Diabetes a obezita


Štítky
Diabetologie Obezitologie

Článek vyšel v časopise

Diabetes a obezita


Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se