Viatris Inc. vstupuje aj na slovenský trh ako farmaceutická spoločnosť nového druhu pripravená uspokojovať vyvíjajúce sa potreby zdravotnej starostlivosti na celom svete


Vyšlo v časopise: Diab Obez 2021; 21(41): 63-65

Zlúčenie spoločností Mylan a obchodnej divízie Upjohn spoločnosti Pfizer zameraných na prístup a lepšie zdravie pacientov. Ako sa zmení postavenie hlavných hráčov na slovenskom trhu a čo prinesie Viatris pacientom, nám porozprával

Milan Černek Country Manager CZ&SK.

Prečo a ako bol založený Viatris?

Viatris je nový druh farmaceutickej spoločnosti, ktorá umožňuje ľuďom na celom svete žiť zdravšie v každej životnej etape. Spoločnosť Viatris bola založená v novembri 2020 spojením spoločností Mylan a Pfizer’s Upjohn. Spojením silných stránok týchto dvoch spoločností sa snažíme poskytnúť lepší prístup k cenovo dostupným a kvalitným liekom pacientom na celom svete bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú alebo aké sú aktuálne okolnosti, v ktorých sa nachádzajú.

Portfólio spoločnosti Viatris obsahuje viac ako 1 400 schválených molekúl v širokom spektre terapeutických oblastí, zahŕňajúc neprenosné aj infekčné choroby, vrá­tane globálne známych značiek, komplexných generických a značkových liekov, rastúce portfólio biosimilárnych liekov a rôznych produktov, dostupných bez lekárskeho predpisu.

Okrem v spoločnosti Viatris využívame kolektívne odborné znalosti, aby sme spojili viac ľudí s viac produktami a službami prostredníctvom našej jedinečnej Global Healthcare Gateway™ – ponúkame partnerom prístup na rozšírené trhy.

Čo priniesla akvizícia spoločnosti Aspen pre pôsobenie v oblasti trombóz?

V septembri 2020 spoločnosť Mylan oznámila akvizíciu európskeho podnikania v oblasti trombóz od spoločnosti Aspen Pharmacare Holdings. Po tejto akvizícii je Viatris druhým najväčším dodávateľom týchto produktov pre pacientov v Európe (zdroj: tlačová správa), čo je vedúca pozícia, ktorú si držíme aj na miestnom trhu.

V akých krajinách Viatris pôsobí?

V súčasnosti pôsobíme vo viac ako 165 krajinách a oblastiach na svete. Viatris sídli v Spojených štátoch amerických s tromi globálnymi centrami v Pittsburghu (Pensylvánia, USA), v Šanghaji v Číne a Hajdarábade v Indii.

Čo prinesie Viatris pacientom?

V prvom rade prinášame globálnu účasť – v spoločnosti Viatris máme jednu z najsilnejších globálnych komerčných infraštruktúr v tomto priemysle s vyváženým dosahom v Severnej Amerike, v Európe, v ázijskom tichomorskom regióne a ďalších rozvíjajúcich sa trhoch.

Po druhé je to naša odbornosť a profesionalita. Naša vysokokvalitná globálna výroba, vedecká úroveň, rozsiahla sieť dodávateľského reťazca ukazujú, že máme unikátnu pozíciu na zlepšenie prístupu k pacientom na celom svete. Naše globálne portfólio zahŕňa produkty najlepšej kvality vo svojej triede, ikonické značkové produkty, ako aj globálne kľúčové značky, generiká vrátane značkových a komplexných generík, ďalej biosimilárne lieky a v neposlednom rade ponuku voľnopredajných prípravkov v širokej škále terapeutických oblastí. Navyše sa zaväzujeme pomôcť vytvárať zdravšie komunity na celom svete prostredníctvom vzdelávania, väčšieho dosahu liečby a lepšieho prístupu k liečbe.

Čo bude hlavným zameraním novej spoločnosti Viatris?

Naším zameraním je umožniť ľuďom žiť zdravšie v každej životnej etape. Robíme to tak, že spájame vedeckú, výrobnú a distribučnú odbornosť s osvedčenými regulačnými, lekárskymi a obchodnými schopnosťami, aby sme takto dodávali vysokokvalitné lieky pacientom po celom svete.

Na akých ideách a nápadoch je založená spoločnosť Viatris?

Vo svete, ktorý sa neustále mení, Viatris predefinuje oblasť zdravotnej starostlivosti. Naše jedinečné schopnosti, záväzky a vízia nás postavili do pozície, v ktorej pomáhame s vyvíjajúcimi sa potrebami v starostlivosti o zdravie.

Robíme to prostredníctvom 3 pilierov: Prístup – poskytovanie vysokokvalitných dôveryhodných liekov bez ohľadu na geografiu alebo okolnosti, Líderstvo – postup v udržateľnej prevádzke a inovatívnych riešeniach na zlepšenie pacientovho zdravia a Partnerstvo – využitie našej kolektívnej odbornosti na spojenie ľudí s produktami a službami.

Viatris vznikol spojením dvoch farmaceutických spoločností. Aké trhové výhody to dáva novej spoločnosti?

Táto kombinácia priviedla dohromady dve spoločnosti so spoločnými cieľmi a najlepším výkonom vo svojej kategórii – poskytovanie zdravotnej starostlivosti nie takej, aká je doposiaľ, ale takej, aká by mala byť. Integráciou silných stránok spoločností Mylan a Upjohn sa snažíme priniesť pacientom na celom svete lepší prístup k cenovo dostupným a kvalitným liekom.

Aké má Viatris silné stránky?

Ako som už opisoval skôr. Viatris poskytuje prístup k liekom, podporuje trvalo udržateľné fungovanie, vyvíja inovatívne riešenia a využíva kolektívne odborné znalosti na prepojenie väčšieho počtu ľudí s viacerými výrobkami a službami prostredníctvom našej jedinečnej Global Healthcare Gateway™.

Aké sú ciele spoločnosti, či už krátkodobé alebo dlhodobé?

Celosvetovo sa zameriavame na posúvanie ďalej našej misie priniesť pacientom na celom svete cenovo dostupné a kvalitné lieky.

Na slovenskom trhu by sme chceli rozšíriť prístup k moderným liekom prostredníctvom rozšírenia povedomia o výhodách biosimilárnych liekov, očkovania proti chrípke, ako aj podporiť vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov a priniesť politiku aktívneho prístupu na trh.

Partnerstvom so všetkými kľúčovými zúčastnenými stranami a prostredníctvom nášho diverzifikovaného portfólia chceme priniesť dlhodobú udržateľnosť lokálneho systému zdravotnej starostlivosti. Riešime preto jeden z našich globálnych cieľov – ako jedna z vedúcich spoločností byť zdrojom stability v neustále sa meniacom prostredí.

Zmení to fundamentálne pozíciu hlavných hráčov na slovenskom trhu?

Viatris je na slovenskom trhu jedným z 3 kľúčových hráčov (na maloobchodnom trhu, podľa údajov spoločnosti IQVIA) – komercializuje 156 značiek a 326 jedinečných produktov (SKU) siahajúc do terapeutických oblastí ako centrálny nervový systém, kardiovaskulárne, tráviace a metabolické procesy, antiinfekčné látky, hematológia, onkológia a tiež dôležitý rad voľnopredajných liekov. Ročne dodávame viac ako 6,3 miliónov balení liekov pre profesionálov v zdravotnej starostlivosti, lekárnikov a pacientov v Slovenskej republike. Najznámejšie produkty na miestnom trhu sú Fraxiparine, Influvac Tetra, Magnosolv, Brufen, Klacid, Hulio, Viagra, Sortis, Rytmonorm, Gopten, Lyrica, Kreon a mnoho ďalších. Vo Viatris nevidíme zdravotníctvo tak ako práve je, ale ako by malo byť. Tento prístup sme prijali aj lokálne a snažíme sa podporovať zdravotnícku komunitu pri poskytovaní lepšej starostlivosti o pacientov. Robíme to napríklad podporou digitalizácie zdravotníctva na Slovensku – prostredníctvom webinárov a podcastov, v rámci ktorých lekári radia a prinášajú informácie pacientom s vertigom, onkologickým pacientom aj diabetikom, čo sa ukázalo zvlášť prínosné a dôležité najmä počas lockdownu. Okrem toho sme iniciovali prípravu webinárov s odbornými spoločnosťami na témy týkajúce sa COVID-19 – od faktov a mýtov týkajúcich sa očkovania na COVID-19, až po tému, či je možné primárnu sféru nemocnice ochrániť pred náporom pacientov pozitívnych na COVID-19. Na základe nášho podnetu sme v zmysle nasadzovania nízko molekulárnych heparínov pripravili aj terapeutické postupy pre ambulantnú sféru zamerané na starostlivosť o COVID-19 pozitívnych pacientov.

Ako si myslíte, že ovplyvní súčasná situácia s pandémiou koronavírusu farmaceutický trh? Prináša súčasná obchodná situácia v tejto oblasti nejaké nové výzvy?

Pandémia nám pripomenula, aké cenné je zdravie a prečo sú spoločnosti ako Viatris také dôležité. Viac ako kedykoľvek predtým hľadajú pacienti, vlády a zdravotnícke zariadenia lídra, ktorý nielen vyrába lieky, ale tiež vytvára dôležitý prístup k liečivám. V tomto kontexte má Viatris platformu na vytváranie hodnôt pre všetky naše zainteresované strany.

Doručené do redakcie | Received 25. 3. 2021


Štítky
Diabetologie Obezitologie

Článek vyšel v časopise

Diabetes a obezita

Číslo 41

2021 Číslo 41

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se