MUDr. Adriana Philippiová


Vyšlo v časopise: Diab Obez 2024; 24(1): 86-87
Kategorie: Osobnosti slovenské ambulantní diabetologie

Krátke osobné a profesijné predstavenie

Volám sa Adriana Philippiová, pôvodom Miškaninová, a som rodáčka z malebného Bardejova. Vo mojom živote ma najviac napĺňa rodina, ktorá ma vždy podporovala vo všetkých mojich úsiliach a cieľoch. Milujem cestovanie, kultúru a prírodu a vždy sa snažím objavovať nové veci a stretávať nových ľudí.

Svoju kariéru v medicíne som začala po absolvovaní Lekárskej fakulty UK Bratislava. Súčasťou mojich profesijných skúseností je práca na internom oddelení NsP Sv. Jakuba v Bardejove, kde som získala cenné poznatky a skúsenosti. Neskôr som sa venovala ambulantnej praxi so špecializáciou na diabetológiu, poruchy metabolizmu a výživy. Aktuálne pracujem ako odborná zástupkyňa v spoločnosti DIADA s.r.o. a súčasne prevádzkujem vlastnú ambulanciu so zameraním na diabetológiu a internú medicínu. Mojím cieľom je poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť a pomáhať ľuďom dosiahnuť lepšie zdravie a životný štýl.

Prečo ste si vybrali odbor diabetológia a poruchy látkovej premeny a výživy?

Mnoho našich kolegov išlo na medicínu preto, lebo nemali radi matematiku. Ja som možno výnimka, pretože matematika ma veľmi bavila. A ja stále na ambulancii hovorím pacientom, že diabetológia je ako matematika, lebo stále pracujeme s číslami, ktoré spolu súvisia. Čo je čiastočne pravda. Ale teraz vážne. Už počas medicíny som vedela, že budem robiť internú medicínu, lebo ma veľmi bavila. Len som ešte nevedela, aký odbor. Pôvodne som chcela byť endokrinologička, pretože ma uchvacovalo, ako fungujú hormóny v organizme. Ale primár interného oddelenia mi povedal, že nie je voľné miesto endorinologičky, že môžem íst na astestáciu internú (II.) alebo diabetológiu. Z diabetológie som vtedy bola trocha rozčarovaná. Že aký je to odbor, čo tam budem robiť, keď existujú asi 3 druhy PAD a asi 4 druhy inzulínov… Teraz som mu po tých rokoch veľmi vďačná, lebo môžem s určitosťou povedať, že je to jeden z najviac sa odborne rozvíjajúcich odborov v medicíne za posledných asi 15 rokov. Odbor, ktorý ovplyvňuje svojou liečbou aj množstvo iných ochorení a orgánov človeka.

Predstavte, prosím, našim čitateľom svoju ambulanciu, spektrum pacientov a problémov, ktoré riešite, a terapeutické možnosti v svojej praxi

Po ukončení atestácie v odbore diabetológia, poruchy metabolizmu a výživy, po 8 rokoch práce na internom oddelení v Bardejove, som sa rozhodla, že skúsim pracovať v svojej súkromnej ambulancii. A tak 1. 7. 2002 začala moja súkromná prax, moja ambulancia, na ktorej pracujem doteraz. Začínala som od nuly. V súčasnosti mám v dispenzári okolo 3 500 diabetikov, o ktorých sa starám aj po internej stránke. V dispenzári mám okolo 90 diabetikov 1. typu, o ktorých sa starám s entuziazmom. Za posledný rok, s možnosťou predpisovania senzorov je tá práca ešte oveľa zaujímavejšia a lepšia. Zvyšok tvoria diabetici 2. typu a pacienti s inými typmi diabetu, najviac pri ochoreniach pankreasu. Malú časť tvoria pacientky s gestačným diabetes mellitus. Vyhľadavájú ma pacienti z nášho okresu, ale aj z okolitých okresov, ktorým nevadí cestovanie. Ošetrujem pacientov od 18 rokov až do konca ich života. Ja sa snažím vzdelávať celoživotne a svojím prispením tiež vzdelávam našich kolegov, lebo robím školiteľku naším budúcim diabetológom.

Čo z pracovnej a osobnej stránky Vás najviac potešilo v tomto roku?

Po pracovnej stránke som vždy rada, keď sa tehotnej diabetičke narodí zdravé dieťa prirodzeným pôrodom. Tak to bolo aj teraz asi pred mesiacom. Takže sa nám opäť rozrástla rodina zdravých detičiek našich diabetičiek. Vždy ma poteší, keď sú pacienti spokojní s mojou prácou. V osobnom živote som rada, že mám šťastnú rodinu, že sme zdraví. Dcéra začala študovať na medicíne a syna prijali na gymnázium. Sú to malé radosti, ale všetci sa z nich tešíme.

Ako relaxujete a ako si udržiavate dobrú fyzickú a psychickú kondíciu?

Môj relax je moja rodina. Spolu sa snažíme športovať. Roky chodíme spolu v piatok do posilňovne. Predtým všetci štyria, teraz už bez Emmky, keďže je na vysokej škole. Mám rada stretávky s kamarátkami pri káve. A rada si prečítam dobrú knihu, či idem do kina. A samozrejme cestovanie, objavovanie iných kultúr, iného spôsobu života.

Ďakujeme Vám za odpovede a želáme Vám za redakciu aj za čitateľov spokojnosť a úspechy v profesijnom aj osobnom živote.


Štítky
Diabetologie Obezitologie

Článek vyšel v časopise

Diabetes a obezita

Číslo 1

2024 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se